Opinie

Tomasz Jabłoński

Na temat współpracy w kilku zdaniach opowiada Tomasz Jabłoński, od niespełna roku właściciel trzech aptek prowadzonych we współpracy z GNF w ramach franczyzy pełnej.

Od jak dawna współpracuje Pan z Grupą Nowa Farmacja?

Od kwietnia 2017 roku.

Co skłoniło Pana do podjęcia decyzji wejścia we franczyzę z GNF?

Apteki są poddane zbliżonym zjawiskom na rynku sprzedaży detalicznej jak inne placówki. Poddane są silnej presji związanej ze zmianami na rynku. Proces nadążania za zmianami co więcej wręcz ich inspirowania możliwy jest dla większych lub połączonych struktur gospodarczych co jest jedną z elementów współpracy franczyzowej.

Dlaczego zdecydował się Pan na pełną franczyzę?

Pełna franczyza wykorzystywać ma również rozpoznawalność apteki dla klientów, w naszym regionie Apteki Nowa Farmacja są na tyle długo na rynku że są rozpoznawalne i pozytywnie kojarzone dla pacjentów.

Jak współpraca z GNF wpływa na apteki, które Pan prowadzi?

Moja współpraca z programem franczyzowym nie jest na tyle długa żeby można długo opowiadać jak wpływa na apteki które prowadzimy. Jednakże w przypadku pierwszej , można powiedzieć pilotażowej Apteki która współpracuje z programem zmiany są obiecujące.

Co wg Pana jest mocną stroną franczyzy na rynku farmaceutycznym?

Zasadniczo uważam że wartością dodaną programu franczyzowego jest:

– zdecydowanie większy potencjał zakupowy grupy

– zdecydowanie większy potencjał negocjacyjny w relacjach z hurtowniami

– zdecydowanie większy potencjał negocjacyjny w uzgodnieniach z producentami

– przetestowane rozwiązania organizacyjne, marketingowe i handlowe do których ma się dostęp

Na jaką istotną pomoc/wsparcie może Pan liczyć ze strony franczyzodawcy?

Można liczyć na doświadczenie partnerów franczyzowych (franczyzodawcy) w zakresie wyboru rozwiązań handlowych wynikających z mocnych stron opisanych powyżej.

Co poradziłby Pan potencjalnym franczyzobiorcom, zastanawiającym się nad wejściem we franczyzę? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy podjęciu decyzji? Co jest ważne w ofercie franczyzodawcy?

Wybór oferentów programów franczyzowych jest dziś znaczny i najbliższych 2-3 latach można się spodziewać w tej materii będzie spora rywalizacja. Należy zwrócić uwagę na to od jak dawna jest oferowany program franczyzowy i jak jest potencjalnie rozpoznawalny lub może być rozpoznawany na rynku. W jakim zakresie może zwiększyć potencjał apteki. Ile kosztuje taki program i na jak długo jest zwarta umowa i jakie są zasady wystąpienia z programu franczyzowego.